Jaką pralkę wybrać? Ładowaną od frontu czy od góry?
Spis treści:
- Jaką pralkę wybrać? Jak działa pralka ładowana od przodu?
- Zalety i wady pralek ładowanych od przodu
- Pralka ładowana od góry – jaką pralkę wybrać?
- Plusy i minusy pralek z aplikacją górną
- Która pralka lepsza – ładowana od góry czy od frontu?
- Najpopularniejsi producenci pralek
- Jaką pralkę wybrać? Inne modele pralek
- Najlepsze pralki – charakterystyka. Jaką pralkę wybrać?
- Podsumowanie: jaką pralkę wybrać?
Aranżując mieszkanie, mamy do wyboru całe mnóstwo urządzeń AGD. Pralka to jedno z najważniejszych z nich. Musi ona spełniać wszystkie określone przez właściciela funkcje, a w dodatku świetnie się prezentować. Dlatego tak ważne jest, by odpowiedzieć sobie na pytanie: która pralka lepsza – ładowana od góry czy od frontu?
Jaką pralkę wybrać? Jak działa pralka ładowana od przodu?
W rozstrzygnięciu kwestii, który sprzęt jest lepszy – pralka ładowana od przodu czy od góry – należy przede wszystkim rozpatrzyć najważniejsze cechy obu urządzeń. W przypadku pralki z aplikacją frontalną na pierwszy rzut oka zauważalny jest jej kształt i centralnie umiejscowione drzwiczki do bębna. Ta forma jest bez kłopotu rozpoznawalna przez każdego z nas. Pralka Electrolux czy pralka Samsung to doskonałe przykłady urządzeń tego typu.
Należy jednak poznać zalety i wady, które wynikają z posiadania pralki ładowanej od przodu. Dzięki nim będziesz mógł zdecydować, jaki rodzaj urządzenia jest dla Ciebie najodpowiedniejszy.
Zalety i wady pralek ładowanych od przodu
Pralki ładowane frontalnie charakteryzują się licznymi zaletami. Przede wszystkim niezaprzeczalnymi plusami są:
- możliwość zastosowania jej w zabudowie,
- stworzenie dodatkowego blatu na kosmetyki lub chemię domową,
- łatwy dostęp do bębna,
- modele zapewniające dużą ładowność,
- mnogość dostępnych modeli na rynku.
Zdecydowanym minusem wyboru pralki ładowanej od przodu jest natomiast dość duża ilość zajmowanego miejsca. Meble łazienkowe czasem mogą wadzić na tyle, że dostęp do bębna będzie utrudniony lub całkowicie niemożliwy – czego nie uświadczymy w przypadku pralki ładowanej od góry. Oprócz tego widok piorącego się prania może nie być zbyt elegancki, kiedy przyjmujemy gości.
Pralka ładowana od góry – jaką pralkę wybrać?
Sama nazwa wskazuje, że pralka z aplikacją górną ma unoszoną wierzchnią część, do której wkłada się zabrudzone ubrania. Bęben w takim urządzeniu najczęściej zabezpieczony jest odpowiednią klamrą uniemożliwiającą rozpięcie się jej podczas rozpoczętego programu. Dzięki temu pranie ustawione nawet na najwyższe obroty nie jest w żaden sposób szkodliwe dla sprzętu i nie trzeba się go obawiać.
Najpopularniejsze modele to na przykład pralka Indesit lub pralka Candy. A jakie zalety i wady ma pralka ładowana od góry? Czy jest ona lepsza od pralki ładowanej od frontu? Przekonaj się sam!
Plusy i minusy pralek z aplikacją górną
Podobnie jak pralka ładowana od frontu – pralka z aplikacją górną ma swoje własne, unikalne zalety. Przede wszystkim wymienić należy:
- zajmowanie małej ilości miejsca,
- bezpieczny wybór dla rodzin z małymi dziećmi,
- niewidoczny proces prania,
- ładowność wielu modeli odpowiednia dla osób mieszkających w pojedynkę lub w parze.
Nawet najlepsza pralka z aplikacją górną nie nada się do zabudowy. Jej klapa zawsze musi być komfortowa w unoszeniu, więc umiejscowienie na niej dodatkowego blatu zablokuje jej funkcjonowanie. Dodatkowo wybierając taki model, nie zyskamy półki, na której komfortowo będziemy mogli trzymać kosmetyki lub chemię domową. Musimy także liczyć się z mniejszym wyborem dostępnych urządzeń, a także w wielu przypadkach ich mniejszą ładownością.
Która pralka lepsza – ładowana od góry czy od frontu?
Podsumowując – poznałeś już największe zalety oraz wady zarówno pralek ładowanych od frontu, jak i tych z aplikacją górną. Na ich podstawie z pewnością bez kłopotu możesz zdecydować, która z nich bardziej przypadła Ci do gustu. Jeżeli zależy Ci na ogromnej ładowności – pralka z aplikacją frontalną sprawdzi się znacznie lepiej, natomiast jeśli Twoim zmartwieniem jest niewielka ilość miejsca w pomieszczeniu – pralka ładowana od góry to zdecydowanie bardziej opłacalna opcja.
Oczywiście do wyboru masz jeszcze kilka rodzajów pralek, które przedstawimy w dalszej części artykułu. Jednak spór pomiędzy tym, która pralka lepsza – ładowana od góry czy od frontu, powinien już być w tym momencie zażegnany i wiesz, jaką pralkę kupić.
Najpopularniejsi producenci pralek
Ceny pralek mogą się od siebie bardzo różnić – marka, rodzaj, kluczowe punkty w specyfikacji czy zaawansowanie technologiczne mają na to niemały wpływ. Przykładowo, zawierająca tylko podstawowe funkcje pralka Bosch może kosztować nawet 8 razy mniej od nowoczesnego modelu tego samego producenta. Za to każda pralka Amica na stronie Morele.net dostępna jest w bardzo zbliżonej cenie – różni je za to specyfikacja.
Pralki Indesit natomiast są jeszcze tańsze niż pralki Amica, a cieszą się ogromną popularnością. Producent producentowi nierówny – najważniejsze jest to, by urządzenie, które wybieramy, spełniało nasze wszystkie oczekiwania – zarówno te dotyczące funkcjonalności, jak i estetyki.
Jaką pralkę wybrać? Inne modele pralek
Oprócz pralek ładowanych od frontu czy od góry wyróżnić możemy jeszcze kilka rodzajów tych urządzeń. Każdy z nich cechuje się wyjątkowymi funkcjami, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę w Twoim przypadku. Jeżeli wciąż nie wiesz, jaką pralkę wybrać – może poniższe przykłady rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości.
Pralka slim
Miłośnicy pralek ładowanych od frontu nie muszą tak do końca z nich rezygnować w niewielkich pomieszczeniach ze względu na istnienie pralek slim. Ich bęben nie jest aż tak głęboki, dzięki czemu można je ulokować w kawalerkach lub małych kuchniach i łazienkach.
Pralki slim mogą też być modelami z aplikacją wierzchnią. Jeżeli więc preferujesz taki rodzaj tych urządzeń – koniecznie się za nim rozejrzyj! Ładowane od góry pralki slim pozwalają na ogromną oszczędność miejsca.
Pralka wirnikowa
Pralka Frania to już przeszłość, chociaż modele wirnikowe wciąż są chętnie wybieranymi modelami. Urządzenia, które w ruch wprawia wirnik, są teraz wytwarzane z myślą o współczesnych potrzebach i dostosowane do nich technologicznie. Jeżeli nie wiesz, czy wybrać pralkę ładowaną od przodu, czy od góry – możliwe, że zainteresuje Cię jeden z modeli wirnikowych.
Pralki wirnikowe mogą się różnić między sobą. Niektóre modele posiadają jedynie funkcję prania, inne natomiast wyposażone są również w wirowanie. Są to stosunkowo małe urządzenia, których ładowność dorównuje niektórym pralkom ładowanym od przodu lub od góry. Nie musisz też martwić się o ich wygląd – doskonale pasują one do nowoczesnych wnętrz.
Pralka do zabudowy
Pralki automatyczne do zabudowy to jedynie modele ładowane od frontu. Ich standardowe wymiary wynoszą: 60 centymetrów szerokości, 82-83 centymetry wysokości oraz 58 centymetrów głębokości. Są to dość specyficzne modele, które najlepiej dobrać pod konkretną zabudowę – żeby dobrze komponowała się z resztą mebli.
Nie wszystkie dobre i tanie pralki automatyczne sprawdzą się jako pralka do zabudowy. Przed tym, gdy kupisz automat do prania, upewnij się, że wybrany model spełnia wymagania, dzięki którym bez problemu ulokujesz urządzenie w aranżacji.
Pralka i suszarka – zestaw
Pralko-suszarki to znakomita opcja, jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca do zagospodarowania. Jest to bardzo wygodna opcja, dzięki której nie tylko oszczędzamy miejsce, ale też czas i pieniądze. Nie zawsze jednak nabywcy są do końca zadowoleni z takiego rozwiązania, a wymiana na dwa oddzielne urządzenia pozwala na uzyskanie znacznie więcej funkcji i programów.
Kupując zestaw, na który złoży się pralka i suszarka niestety musimy wykorzystać nieco więcej dostępnej przestrzeni – lecz ilość opcji, które otrzymujemy w zamian, jest bardzo zadowalająca. W tym przypadku możemy mieć pralkę ładowaną od góry – w przeciwieństwie do pralko-suszarek, które występują jedynie w opcji z aplikacją boczną. Jaką pralkę i suszarkę wybrać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszych innych poradnikach!
Najlepsze pralki – charakterystyka. Jaką pralkę wybrać?
Najlepsze pralki opisuje ranking pralek dostępny w formie poradnika na Morele.net. Tu zamierzamy wspomnieć kluczowe punkty w specyfikacji, na które warto zwracać uwagę, aby otrzymać wymarzone urządzenie.
Elementami, na które warto zwrócić uwagę, jest to, czy nasze urządzenie to mała pralka, czy duża, czy wysokość pralki nam odpowiada, jaki jest jej sposób ładowania, a także jaka klasa energetyczna ją charakteryzuje. Nie wolno zapomnieć także zapomnieć o funkcjach i programach. Dzięki tym wskaźnikom na pewno będziemy wiedzieli, jaką wybrać pralkę.
Sposób ładowania i wymiary
Małe pralki slim oraz pralki ładowane od góry doskonale sprawdzą się do niewielkich pomieszczeń. Ich wymiary są doskonałe do zagospodarowania wolnej wnęki lub dopełnienia wnętrza, w którym nie zostało zbyt wiele wolnego miejsca. Ich ładowność nie jest największa, lecz spokojnie wystarczy dla 2 lub 3 mieszkających ze sobą osób.
Pralka automatyczna ładowana od frontu to natomiast doskonały pomysł, jeżeli masz dużo miejsca, a domowników jest więcej. Estetyka tych modeli również ma swoich fanów – więc, jeśli jesteś jednym z nich, to wspaniały wybór. Inną zaletą tych modeli jest fakt, że niektóre z nich doskonale sprawdzą się jako pralki do zabudowy.
Najmniejsze wymiary to do 84.9 cm wysokości, do 49.9 cm szerokości oraz do 39.9 cm głębokości i odpowiednio największe – od 90 cm wysokości, od 60 cm szerokości, a także od 65 cm głębokości. Dzięki takiej różnorodności możemy dobrać idealny model do naszego domu lub mieszkania.
Pojemność pralki
Minimalna ładowność pralki wynosi do 5,5 kilograma, natomiast maksymalna to ponad 10 kilogramów. Ładowność najczęściej wynosi około 7-8 kilogramów, dzięki czemu wypełnia ona swoją rolę, nawet jeśli trafiają do niej ubrania aż 4 osób.
Osoby mieszkające same lub w parze powinny zwrócić szczególną uwagę na modele, których ładowność wynosi do 6 kilogramów. Rodzina wielodzietna lub grupa przyjaciół mieszkająca razem musi wziąć pod uwagę większe urządzenia – ładowność od 9 kilogramów wzwyż to najlepsze opcje.
Klasa energetyczna pralki i zużycie wody
Klasa energetyczna pralki określa, w jakim stopniu urządzenie oszczędnie zużywa prąd w określonej skali. Klasyfikacja ta rozpoczyna się od litery A, która oznacza najbardziej przyjazne i najoszczędniejsze modele, a kończy na G, czyli najmniej oszczędnych. Pomiędzy nimi odnajdziesz mniej lub bardziej opłacalne modele w kolejności alfabetycznej.
Zużycie wody przez pralkę to także ważny wskaźnik, na który warto zwrócić uwagę. Zdecydowanie przeznaczenie 33 do 40 litrów wody na standardowy cykl prania to oszczędna opcja, jeżeli mówimy o niedużych modelach. Duże pralki, by móc je określić jako „oszczędne”, mogą zużywać do 10 litrów wody więcej.
Funkcje i programy
Mnogość funkcji dostępnych w pralce to bardzo zachęcający aspekt. Najczęściej pośród nich odnajdziemy:
- wyświetlacz określający ile czasu pozostało do końca prania,
- możliwość sterowania urządzeniem z poziomu smartfona,
- automatyczny dobór ilości wody i czasu prania,
- zabezpieczenia przed dziećmi,
- dostosowanie prędkości wirowania,
- kontrola temperatury wody.
Ostatnia kwestia, której nie można pominąć to programy. Ich duża dostępność pozwoli na dobranie idealnej prędkości, temperatury i czasu prania do wrzuconych do pralki tkanin. Z popularnych, stosowanych przez producentów programów wyróżnić można między innymi:
- program do bawełny, materiałów syntetycznych lub mieszanych,
- specjalny tryb do prania wełny,
- pranie w wyższej temperaturze, aby wywabić wszystkie zabrudzenia,
- opcję szybką, która pozwoli Ci momentalnie odświeżyć ubrania,
- tryb przygotowany z myślą o ubrankach dzieci,
- pranie w niskiej temperaturze, które zapobiega farbowaniu ubrań,
- program pozwalający prać obuwie.
Podsumowanie: jaką pralkę wybrać?
Mamy nadzieję, że poradnik przybliżył Ci wszystkie najważniejsze aspekty, które mogą cechować pralki i wiesz już, jaką pralkę wybrać. Jak widzisz, wiele zależy od potrzeb użytkownika, a wczytując się w specyfikację każdej z dostępnych na rynku pralek, bez kłopotu odnajdziesz to urządzenie, które spełni Twoje wszystkie oczekiwania.
Niezależnie czy Twój wybór padnie na pralkę Beko, pralkę Whirlpool, Candy, Indesit czy pralkę Samsung – najważniejsze byś był zadowolony z zakupu. Stosując się do wszystkich przedstawionych powyżej wskazówek, z pewnością znajdziesz idealny model.
Na koniec koniecznie podziel się swoim zdaniem, która pralka lepsza – ładowana od góry czy od frontu? Na jakich funkcjach i programach zależy Ci najbardziej? Czy producent ma dla Ciebie znaczenie?
Znajdziesz w Morele
Pralki Electrolux - Pralki Miele - Pralki LG - Pralki 40 cm - Suszarki do ubrań
Komentarze (0)